Szczecin > Artykuły > Rowerem czy Komunikacją Miejską?

Szczecin – Największe miasto jakie można znaleźć na zachodnim pomorzu, zarazem jego stolica. Trzecie co do wielkości miasto w Polsce, siódme jeżeli chodzi o populację. Wielki ośrodek handlu i turystyki. Otoczony przez trzy wielkie puszcze leśne. Nie można go nie znać.

Rowerem czy Komunikacją Miejską?

Obecnie Szczecin jest miastem bardzo rozwiniętym i uświadomionym w kwestii kolarstwa, turystyki rowerowej i poruszania się rowerami po mieście, odkładając często na bok komunikacje miejską i samochody.

Teraz można naliczyć ponad czterdzieści pięć kilometrów ścieżek rowerowych dla mieszkańców miasta. Mowa tutaj o ścieżkach, które zlokalizowane są przy ulicach szybkiego ruchu, co mówi samo za siebie. Władze miasta starają się budować ścieżki w taki sposób aby zapewnić dojazd rowerem w możliwie wszystkie miejsca. Ponad połowa obecnej długości ścieżek, powstała na przełomie kilku ostatnich lat, więc nowe plany urzędów miejskich wchodzą powoli w życie. Podział tych dróg na sektory miasta jest nierównomierny, wynika to z dużej zabudowy centrum miasta. Obrzeżne trasy jest to około trzydziestu kilometrów a samo centrum to pozostała długość.

Nie mniej jednak komunikacja miejska jest często przydatna, ze względu na przykład na porę roku. Wiadomo, że w okresie zimowym i jesiennym, mniej osób odważy się wsiąść rower. Bądź nie może z tego względu, że musi zabrać bagaż, który nie zmieści się na rower. Dla takich osób w Szczecinie można skorzystać z tramwajów lub autobusów. Są też inne usługi transportowe, natomiast częściej korzystają z nich turyści niż rdzenni Szczecinianie. Zdecydowanie przeważają tutaj autobusy nad tramwajami. Liczba linii autobusowych jest ponad sześciokrotnie wyższa niż tramwajowych. Ma to związek z typem zabudowy i rozwoju miasta, oraz naturalnie jego nadmorskim położeniem. Łatwiej jest puścić autobus po gotowych drogach niż przeciągnąć przez całe miasto tory tramwajowe. Dlatego też tramwaje popularne są głównie w centrum miasta.